Üleminek õppetööst iseseisvamasse ellu
02.07.2024
Astangu Keskus annab kõigile lõpetavatele õppijatele lisaks lõputunnistusele kaasa üleminekuplaani, mis toetab õppijat edasises elus. Üleminekuplaan sisaldab olulist infot nii õppijale kui tema lähedastele edasiste sammude astumiseks, aga ka tulevasele tööandjale või asutustele teenuse paremaks ja vajaduspõhiseks osutamiseks.
Rühmajuhendaja koostab üleminekuplaani koostöös tugimeeskonnaga kõigile õppijatele, kes on vähemalt ühe kuu õppetöös osalenud.
Üleminekuplaani eesmärk on koondada õpingute ajal (sh eelmistest koolidest, rehabilitatsiooni teenustest, tugiteenuseid pakkuvatest asutustest) ilmnenud oluline informatsioon tulevase töötegija, õppija või teenusel osaleja kohta, et toetada tema siirdumist järgmisele tegevusele. Individuaalse üleminekuplaani koostamine on keskusele üks võimalus toetada noort, kes lõpetab õpinguid ja suundub edasi tööellu.
Üleminekuplaanis on kajastatud järgmised valdkonnad koos soovitustega:
- enesetutvustus;
- haridustee, praktika- ja töökogemus;
- õppetegevustes ja tööainetes omandatu, sh teadmised, oskused, tööharjumused, hoiakud;
- töökäitumine ja sotsiaalne toimetulek, sh isikuomadused ja eripära, millega arvestada noore kaasamisel tegevustesse ja töökohal (eripära, vajadus eritingimusteks, abivajadus);
- juhendajate soovitused edasisteks tegevusteks ja/või teenusteks koos kontaktandmetega.
Üleminekuplaani koostamises osaleb õppija, rühmajuhendaja ning õppija arengut toetanud spetsialistid ja õpetajad. Üleminekuplaani koostab rühmajuhendaja koostöös õppijaga, lähtudes tegevuskava läbiräägitud infost ja otsustest. Terve õppeaasta jooksul õppija (ja ka lähedased) mõtiskleb oma soovidest tuleviku osas, rühmajuhendaja aitab tema soovid, unistused ja otsused vormistada lõpetamise järgseks tegevusplaaniks.
Tähtis on see, et õppetöö käigus kogutud teave noorte oskuste ja võimete kohta kaduma ei läheks. Oluline on, et noore üleminekuplaan liiguks sujuvalt koos noorega õppeasutuste ning tuge ja abi pakkuvate asutuste vahel.
Kellele või kus tasuks üleminekuplaani esitada?
Üleminekuplaani on hea esitada nt tööandjale, järgnevasse kooli minnes, kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajale, sotsiaalkeskuste tegevusjuhendajatele jt õppijaga esmakordselt kokku puutuvatele spetsialistidele. Esitada tasuks seda eelkõige põhjusel, et üleminekuplaanist saab spetsialist või tööandja olulist infot, et seda oma töös arvesse võtta ja teie lähedasele paremad töötingimused luua või vajalikku tuge pakkuda. Tööandja saab üleminekuplaanist ülevaate tööoskustest, töös käitumisest ja võtta seda arvesse oma töös arve ning luua parimad töötingimused ja pakkuda vajalikku tuge. Lähedastele annab üleminekuplaan terviku, millised teenused ja tegevused hoiavad noore aktiivsena igapäevaelus ning kelle poole pöörduda teenustel osalemiseks.
Julgustame meie lõpetajaid tutvustama oma üleminekuplaane ametiasutustes, sest see aitab Sulle vajalike toetuste, teenuste, töö saamisel ja kohanemisel tööelus. Julgustame tööandjaid, teenusepakkujaid, kohalikke omavalitsusi ja koole Astangu Keskuse lõpetanud noore käest küsima üleminekuplaani. Üleminekuplaanist saate väärt infot, et mõista noort, kaaluda otsuseid ja pakkuda tuge.
/Tööhõive ja sotsiaaltöö talituse juht Aivi Sobak/