Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Tööharjutused kui õppetöö osa

04.02.2022

Kolm poissi pakkimas jõulupakke

Astangu Keskuse kursuste eesmärgiks on õppijate ettevalmistamine tööeluks. Lisaks õppetööle ja teoreetilistele tundidele Keskuses, saavad õppijad reaalseid tööülesandeid proovida ka ettevõtetes kohapeal tööharjutuste raames. Tööharjutus on õppetöö oluline osa ning annab nii õppijale endale, kui ka juhendajatele hea ülevaate õppija käelisest osavusest, rutiinitaluvusest ning meeskonnatöö oskusest.

Mitu viimast aastat on kohanemiskursuse õppijad komplekteerinud Prisma Peremarket AS jõulupakke. Möödunud perioodil kulus õppijatel 87 töötundi, et kõik 7228 jõulupakki saaks pühadeks komplekteeritud. Prisma pakkide komplekteerimisel said õppijad panustada kogu protsessi algusest lõpuni. Karbid tuli kokku voltida, õigete toodetega täita ning hiljem korrektselt ja esinduslikult alusele sättida. Alused tuli ära kiletada, et nad kannataksid transporti poodidesse ja kõige lõpuks tuli prügi sorteerida ning õigetesse konteineritesse viia.

Tahan Tööle rühm käis novembrikuus ja detsembrikuus abis väikeettevõttes OÜ Ostrova Mari  jõulumüükideks kinkekarpe pakkimas. Töö oli mitmekesine, alustades karpide voltimisest ja siltide kleepimisest kuni näidise järgi eksklusiivsete pakkide kokkupanemiseni. Erinevate tööoperatsioonide läbitegemine andis nii rühmajuhendajale kui ka õppijatele ülevaate enda oskustest, võimetest, vastupidavusest ja ka rutiinitaluvusest. Õppijate sõnul said ülevaate võimalikest töödest, mida saaksid ka edaspidi teha.

Alates jaanuarist alustavad kohanemiskursused KE I ja KE II tööharjutust Marienthali ja Kakumäe Selverites, kus korra nädalas proovitakse kaubapaigutaja ametikohal töötamist. Tööharjutusel on õppijatega kaasas kaks juhendajat ning õppijate ülesanneteks on kauba väljapanek ja paigutamine riiulitesse. Lisaks toodete kaalumine ja pakkimine, riiulite korrastamine, kuupäevade kontrollimine ning hinnasiltide korrastamine. Tööharjutuse alguses läbivad õppijad tööohutusalase juhendamise ning ka see kogemus on vajalik tulevaseks tööeluks. Tööharjutusele minnakse ühistransporti kasutades. See annab õppijatele hea võimaluse harjutada ajaplaneerimisoskust.

Pikaajaline koostöö Tallinna Toidupangaga jätkub ka sel aastal, kui oma panuse kaupade komplekteerimisse vabatahtliku töö raames annavad Tahan Tööle ja KA rühmad. Mõlemad rühmad käivad Harjumaa ja Raplamaa abivajajatele toidukotte pakkimas jaanuarist märtsini korra nädalas. Tööharjutuse raames pakitakse erinevaid tooteid kottidesse, mis hiljem jagatakse abivajajatele. Töö Toidupangas nõuab füüsilist vastupidavust, rutiinitaluvust ja järjekindlust, samuti head mälu ning vahel ka kiiret otsustamist.

Tööharjutustel osalemine õppijatele on suure väärtusega ning annab hea ettevalmistuse tööeluks. Tööharjutuste käigus saavad õppijad parema ülevaate töötingimustest, tööandja ootustest, kui ka enda sobivusest erinevates valdkondades. Jätkame tööharjutustel käimist ka järgmisel õppeaastal ning oleme alati avatud uutele koostööpakkumistele, et veelgi õppijatele pakutavaid võimalusi laiendada.

/Tööhõive- ja sotsiaaltöö talituse juht Minni Rahuoja/