Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Prindi lehekülg

Puidutöötleja kutseeksamil kaitsesid 5 õppijat oma töö edukalt

02.07.2024

Puidutöötleja kutseeksami jaoks valminud riiul

Juuni keskpaigas toimus puidutöötleja 3 taseme kutseeksam. Eksamil osales 5 õppijat, kes kõik kaitsesid oma töö ka edukalt. Sellega sai läbi ligi 5 kuud kestnud maraton kutsetunnistuse saamiseks. 

Puidu õppe viimane kutseeksam jäi möödunud kümnendi lõppu, kui Astangu Keskuses õpetati veel puidupingitöölisi. Peale üleminekut Puidutöötleja õppekavale võimalus kadus, kuna antud õppekavale ei olnud kutseeksamit välja töötanud. Aastal 2022, kui toimus õppekava uuendamine, tegid koolid Kutsekojale taotluse ka vastava kutseeksami väljatöötamiseks ning selle aasta kevadest tekkis ka esmakordselt võimalus eksami läbiviimiseks.

Puidutöötleja kutseeksami jaoks valminud riiul

Kui puidupingi töölise puhul koosnes eksam testist, tehnoloogiakaardi täitmisest ning eksami ajal sooritatud praktilisest tööst, siis puidutöötleja eksami väljatöötamisel otsustati neljanda taseme Tisleri eksami analoogiale. Ehk siis tuleb õppijatel vormistada õppetöö käigus dokumentatsioon ning selle põhjal valmistada ka puidust toode. Eksamipäeval toimub toote esitlus ning selle kaitsmine komisjoni ees. Lisaks tuleb koolil esitada praktikal saadud kompetentside kinnituskiri vähemalt ühele kompetentsile. Nendeks kompetentsideks on puitehistöö, pehmemööbli karkassi koostamine, ehituslaudsepatööd, puithoonete valmistamine, puittoodete parandamine, tööstuslik lõiketöötlemine, tööstuslik viimistlemine ja tööstuslik pealistamine.

Eksamitööks valmistumine algab tegelikkuses juba jaanuaris. Õppesuuna juhi ülesanne on varustada kõik õppijad lõputöödega. Lõputöö reeglistik näeb ette, et toode peab koosnema vähemalt 4 detailist ning peab sisaldama vähemalt 2 seotist. Peab olema viimistletud ning olema funktsionaalne, st täitma talle pandud eesmärki. Lõputööde allikaid on kolm – Astangu Keskuse enda vajadused, õppija tahab endale teha ja tellimused. Sel aastal soovis keskus saada A korpuse 3. korrusele tumbasid istumiseks, muusikateraapia klassi kaks riiulit ning õppetöö sülearvutitele kappi, kus neid saab hoiustada ja ka laadida. Õppijad endale midagi teha ei soovinud ning välisteks tellimusteks olid veel kaks riiulit.

Puidutöötleja kutseeksami jaoks valminud kapp

Töö algab planeerimisest ning kohe, kui detailide mõõdud on selged, alustatakse ka praktilist valmistamist. Vahepeale jääb viimane praktika ning mai algusest kuni eksami eelse viimase päevani käib käsikäes nii joonistest, tabelitest ja kirjeldustest koosneva dokumentatsiooni, kui ka puittoote enda valmistamine. Lõputöö teevad kõik lõpetava kursuse õppijad, kuid eksamile pääsevad vaid need, kellel on kõik tingimused täidetud. Nii seisis komisjoni ees laupäeval seitsmest õppijatest viis. Et lahingus oleks lihtsam, siis eelneval päeval toimus ka proovikaitsmine, kus õppijad esitasid oma töid kooli komisjonile.  

Eksamipäev ise algab varem, juba enne õppijate saabumist. Komisjon tuleb kokku ning hindab tööde vastavust nõuetele ja dokumentatsioonile. Vaadatakse, et mõõdud vastaksid joonistele, lakk oleks sile, kõik tabelid olemas jne. Alles siis saavad õppijad teha oma ettekanded ja vastata küsimustele. Kõik õppijad olid koostanud esitluse, mis oli esitlemise juures väga suur abimees. Ka proovikaitsmisest oli kasu – õppijad olid komisjoni ees palju rahulikumad kui päev varem.

Puidutöötleja kutseeksami jaoks valminud tumba

Kõigilt küsiti ka küsimusi kas tehnilise lahenduse või mõne vea kohta, kuid üldmulje oli komisjonil hea ning tulemuste teatavaks tegemisel said ka kõik õppijad kiita.

Lõpetuseks kiidaksin ka õpetajaid, kes olid seotud lõputöödega – Urmas Elmik, Mihhail Karpenko ja Tarmo Kalmann. Samuti ka kõiku teisi õpetajaid ja lähedasi, kes läbi kahe aasta aitasid poisse võiduka lõpuni jõuda.

/Tehnoloogia õppesuuna juht Margus Koolme/

Puidutöötleja kutseeksami jaoks valminud riiul