Projektikohtumine andis enesekindlust
07.02.2020
Sügisel, 7-10.oktoobril 2019 toimus Nordplus Skill kolmas projektikohtumine, mis seekord leidis aset Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses. Sel korral esindas keskust pagar-kondiitri abi eriala teise kursuse õppija Gaspar Varblane, kes räägib oma kogemusest.
2018. aasta sügisel käivitunud kaheaastase projekti eesmärk on arendada erivajadusega täiskasvanud õppijate igapäevaelu oskusi väljaspool kooli ja õppetööd. Oluline on, et õppijad saaksid uusi elulisi kogemusi, tutvuksid erinevate maade kultuuri ja kommetega ning jäädvustaksid oma muljeid fotode abil. Projektis osalevad 4 kutserehabilitatsiooni keskust: Spesia Ametikool (Soome), Valakupiai Rehabilitatsioonikeskus (Leedu), Dugni Rehabilitatsioonikeskus (Fääri saared) ja Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus (Eesti).
Gaspari ülesanne oli koostöös juhendajaga (Käty Saluveer) kohtumisel esindada Astangu Keskust ja olla üks külaliste vastuvõtjatest. Nagu iga osalejamaa õppija, pidi ka Gaspar tegema kohtumisel osalejatele ettekande oma kodumaast ja rääkima oma õpingutest ning tulevikuplaanidest. Gaspar selgitas, miks ta pagari eriala õpingud valis ja mida ta on uut juurde õppinud. Ta tutvustas kohtumisel osalejatele pagarite tööruume Astangul ja aitas läbi viia ringkäiku praktikakohas Pagaripoisid. Lisaks jäädvustas ta kohtumist fotode ja videode abil. Gasparil oli võimalus projektikohtumisest osa võtta kogu 4 päeva vältel ning käia rahvusvahelise grupiga koos Lennusadamas, Keila-Joa mõisa pargis ning osaleda ühisel õhtusöögil.
Kohtumiseks hakkas Gaspar ette valmistuma kuu aega enne külaliste saabumist. Kuna ettekanded tuli teha inglise keeles, abistas nende koostamisel Gasparit ka Astangu vabatahtlik Esther. Gaspar otsis ettekande jaoks fotosid oma praktikatest ning pagaritundides valmistatud toodangust. Ta valmistus tutvutama ka oma klassiruume ja harjutas inglise keeles suhtlemist.
Gaspari sõnul läks kohtumine päris hästi: „No natuke oli jah mul hirm sees, aga see läks üle, kuna panin tähele, et ma ei olnud ainuke, kellel oli hirm sees“. Hirmu ületamine ja projektis osalemine andis Gasparile väga palju juurde. „Enesekindlust andis küll, kuna ma ei olnud ammu inglise keeles rääkinud. Samuti sain palju huvitavat teada teistest riikidest (Fääri saared, Leedu, Soome),“ kõneleb Gaspar oma kogemusest ning annab soovitusi õppijatele, keda on ees ootamas sarnane projektikohtumine: „Ma soovitan, et nad oleksid rahulikud ja nad ei hakkaks muretsema. Ja ikka, et nad oleksid sõbralikud ja oskaksid inglise keelt ka. Ja kui veel ei oska, siis tuleks õppida“.