Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Prindi lehekülg

Astangu Keskuse lõpetajad on leidnud oma koha nii tööturul kui edasi õppides

07.03.2025

Infograafika vilistlaste rakendumisest 2021-2024

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus uuris hiljuti, kuidas läheb nende vilistlastel, kes lõpetasid keskuse 2023. ja 2024. aastal. Selgus, et tublid Astangu lõpetajad on leidnud oma koha nii tööturul kui ka edasi õppides.

Töö ja õpingud käsikäes

Enamik 2024. aasta vilistlastest (80%) on leidnud endale koha tööturul või jätkavad õpinguid. Avatud tööturul töötab 21% vilistlastest, samas kui 56% on otsustanud oma teadmisi täiendada ja õpinguid jätkata. Tervelt 24% vilistlastest on leidnud töö just oma erialal.

Ka 2023. aasta vilistlased on tublid olnud – 72% neist on rakendunud tööturule või õpivad edasi. Avatud tööturul töötab 28% ja õpib 38% vilistlastest. Erialase töö osakaal avatud tööturul töötajatest on lausa 32%.

Aktiivsusmäär püsib kõrge

Rõõmustame, et nii 2023. kui ka 2024. aasta vilistlaste aktiivsusmäär on kõrge. Aktiivsusmäär näitab, kui paljud vilistlased on pärast keskuse lõpetamist mingil moel aktiivsed – olgu selleks siis töötamine, õppimine, tööturu- või erihoolekandeteenustel osalemine või muu tegevus. Mida kõrgem on aktiivsusmäär, seda paremini on vilistlased hoitud ja ühiskonnas tegusad. 2024. aasta vilistlaste aktiivsusmäär on 87% ja 2023. aasta vilistlastel 90%.

Kõik teed on valla

Kutseõppe kursused lõpetas 2024. aastal 41 õppijat. Neist töötab avatud tööturul 17%, õpib 61% ja 12% on kodused. Näiteks abikoka kursuse lõpetanutest töötab lausa 29% erialasel töökohal, kusjuures mõlemad töötajad alustasid oma karjääri juba praktikabaasis tuttavas kohas. IT nooremspetsialistide kursuse lõpetanutest on aga 33% kodused, kuid neil on ka plaanid paigas – üks vilistlane teeb autojuhilube ja teine on kolimas, misjärel on valmis tööle asuma.   Puidutöötleja kursuse vilistlased on samuti edukad – 50% neist töötab avatud tööturul, kaks neist lausa endises praktikabaasis.

Tööõppe kursuste lõpetajatest (2024) on aga lausa 43% leidnud töö avatud tööturul ja 33% jätkab õpinguid. Pagar-kondiitri abi kursuse vilistlased on eriti tublid – 60% neist töötab avatud tööturul erialasel tööl. Kohanemiskursuste lõpetanutest õpib edasi 77%. Kaubanduse abitöötaja kursuse lõpetanutest on aga 63% leidnud erialase töö ja kõik nad töötavad oma endises praktikabaasis.  Seega on näha, et erinevate kursuste lõpetajad on leidnud endale sobiva tee edasiliikumiseks.  

2024 vilistlaste andmetest detailsemalt:

  • Abikoka kursuselt töötab avatud tööturul 2 vilistlast (29%) ning mõlema puhul on tegemist erialase tööga (köögi abitöölise ametikoht). Samuti on mõlemal juhul tegemist varasema praktikabaasiga.
  • IT-süsteemide nooremspetsialisti kursus: 17% töötab, kuid mitte erialaselt (laotöö)
  • Puidutöötleja kursus: 50% töötab, üks erialaselt (karkassi koostaja), tegu on ka endise praktikabaasiga
  • Puiduettevõtte abitöölise kursus: 17% töötab, kuid mitte erialaselt (kojamees).
  • Pagar-kondiitri abi kursuselt 3 vilistlast (60%) töötab avatud tööturul erialasel tööl täistööajaga. Kahel juhul on tegemist ka varasema praktikabaasiga
  • Kaubanduse abitöötaja 2022. aastal alustanute kursuselt 5 vilistlast (63%) töötab avatud tööturul erialasel tööl osalise tööajaga
  • Kaubanduse abitöötaja 2023. aastal alustanute kursuselt 1 vilistlane (13%)  töötab avatud tööturul erialasel tööl.
  • Kõigist 2024. aasta lõpetanutest 43%  on avatud tööturul. Nendest, kes on avatud tööturul, teevad erialast tööd 86%.

Ka 2023. aasta vilistlased on leidnud endale sobiva tee. Kutseõppe lõpetanutest töötab avatud tööturul 50%, õpib 21% ja 17% on kodused. Tööõppe lõpetanutest töötab 75% ja õpib 25%. Kohanemiskursuste lõpetanutest töötab 12%, õpib 49%, on töötamise toetamise teenusel 9%, erihoolekandeteenusel 19%, muul teenusel 4% ja 7% on kodused. Seega on näha, et erinevate kursuste lõpetajad on leidnud endale sobiva tee edasiliikumiseks.

2023 vilistlaste andmetest detailsemalt:

  • Abikoka kursuselt töötab avatud tööturul erialasel tööl 4 vilistlast (80%). Kolmel juhul on tegemist ka varasema praktikabaasiga.
  • IT-süsteemide nooremspetsialisti kursuselt töötab avatud tööturul täistööajaga 6 vilistlast (67%), pooled neist (3 vilistlast) töötavad erialasel tööl ning ühel juhul on tegemist ka varasema praktikabaasiga.
  • Puidutöötleja kursuselt 1 vilistlane (20%) töötab avatud tööturul erialasel tööl täistööajaga viimistlejana.
  • Pagar-kondiitri abi kursuselt 4 vilistlast (75%) töötab avatud tööturul erinevatel ametikohtadel: tugiisik erivajadusega lapsele, köögi abitööline, saalitöötaja.
  • 60% nende kursuste lõpetanutest on avatud tööturul ja erialast tööd teevad neist 53%.
  • Keelekümbluse kohanemiskursuselt EDGAR töötab avatud tööturul 1 vilistlane (17%). Puidusuunalise kohanemiskursuse KP üks vilistlane (14%) töötab avatud tööturul. Kohanemiskursuse KT üks vilistlane (17%) töötab avatud tööturul, kohanemiskursuse Tahan Tööle kaks vilistlast (25%) töötab avatud. Erialase töö osakaalu ei saa nende puhul arvutada.

Elukvaliteet on oluline

Vilistlaste hinnangul on nende elukvaliteet keskmiselt 3,8 punkti 5-st. Kõige kõrgemalt hindavad nad sotsiaalset kaasatust. Samas leiavad mõned vilistlased, et vajavad tuge, peamiselt psühholoogi ja tegevusterapeudi näol. See näitab, et lisaks töö- ja õppealasele arengule on vilistlastele oluline ka pidev elukvaliteedi areng.

Küsitlusest selgus, et vilistlased soovivad enim Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse tööhõivespetsialistide abi ja tuge ka peale lõpetamist. See hõlmab tuge tööotsingutel, tööandjatega suhtlemisel ja nõustamisel.  

Erihoolekandeteenused ja rehabilitatsiooniteenused pakuvad vajalikku tuge

Lisaks tööle ja õpingutele saavad Astangu vilistlased tuge ka erinevatelt erihoolekande- ja rehabilitatsiooniteenustelt. Nende hulgas on Harku Sotsiaalkeskus, Tapa Kodu, Hoolekandeteenused AS, MTÜ Virumaa Tugiteenused, MTÜ Maria ja lapsed, Vaimse Tervise Keskus, Ida-Virumaa Tugiteenuste Keskus, Haabersti Klubimaja, Hea Hoog SA, Tugiliisu, Merimetsa Tugikeskus, Afaasia Liit, Mustamäe Haigla ja Lahe Tervis. Need teenused aitavad vilistlastel toime tulla igapäevaelu väljakutsetega, pakkudes tuge ja abi erinevates valdkondades.

Tööandjad usaldavad Astangu vilistlasi

Nii 2023. kui ka 2024. aasta lõpetajad on leidnud tööd erinevates ettevõtetes ja organisatsioonides üle Eesti. Tööandjate hulgas on nii suuri ettevõtteid nagu Selver AS, Rimi Eesti Food AS, Plaat Detail OÜ, Südamekodud AS ja Softcom OÜ, aga ka väiksemaid asutusi  nagu SA Punane Rist, Humanlink Eesti OÜ, MTÜ Uuskasutuskeskus, Hannah OÜ, Harku Vallavalitsus, Kämp OÜ, Viru Keskus. See näitab, et Astangu vilistlased on tööturul konkurentsivõimelised ja oodatud.

Kokkuvõtteks

Huvitav on ka jälgida vilistlaste käekäigu muutumist ajas. Kui pool aastat pärast kooli lõpetamist liiguvad paljud edasi õppima, siis poolteist aastat hiljem on suurem osa juba tööturul ja õppimise osakaal väheneb. See näitab, et vilistlased leiavad aja jooksul endale sobiva koha tööturul. Samuti väheneb aja jooksul teenusevajadus, mis viitab sellele, et vilistlased saavad aja jooksul iseseisvamaks ja vajavad vähem tuge. Positiivne on see, et materiaalne heaolu kasvab ajas, mis näitab, et vilistlased on edukalt tööturule sisenenud ja suudavad end majanduslikult kindlustada.

/Arendusspetsialist Heleri Tumm-Must/