Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Prindi lehekülg

Astangu füsioterapeut tõi Saksamaalt inspiratsiooni

15.11.2013

Astangu keskuse füsioterapeut Agne Laansalu jutustab oma hiljutisest õppekäigust meie koostööpartnerite juurde Saksamaale. Berufsbildungswerk (BBW) Neckargemünd GmbH on eelnevatel aastatel teinud Astangu keskusega edukat koostööd. Koos võeti osa Leonardo da Vinci programmi pilootprojektist "Füüsiliste puuetega inimeste ettevalmistamine  kaasaegset infotehnoloogiat kasutavale avalikule tööturule".

2011. aastal võtsin eelnimetatud projektist osa õppijate saatjana ning keskuse ringkäigul tekkis mõte sealse kutse- ja rehabilitatsiooniprotsessiga lähemalt tutvuda. Seega kirjutas mu kolleeg, Puudealase Teabe ja Abivahendite keskuse juht Tiina Kalevik, elukestva õppe programmi (LEONARDO DA VINCI VETPRO, VET Professionals) projekti, mis nägi ette kahe koostööpartneri külastamist. Nii startisingi tänavu 8. septembri varahommikul Tallinna lennujaamast Saksamaale, lõppsihiks oli pisikene linnake nimega Neckargemünd. Hea tunne oli sinna minna, ees ootasid juba tuttavad inimesed!

Keskus, mis mind ees ootas, oli hiiglaslik. Kogu keskus koosnes 21 majast ning kogu hoone oli mäe sisse ehitatud. Majas asus mitu erinevat kooli, üks neist BBW Neckargemünd GmbH kutserehabilitatsioonikeskus. BBW Neckargemünd pakub esmast kutseõpet noortele inimestele, kes vajavad õppeprotsessis täiendavat tuge. Teenustena pakutakse erinevaid programme kutsealase rehabilitatsiooni, noorte hoolekande ja tööhõive valdkonnas. Teenused on nii meditsiinilise, terapeutilise kui ka psühholoogilise iseloomuga.

BBW Neckargemünd asub umbes 12 km kaugusel ülikoolilinnast Heidelbergist. Keskus asutati 1974. aastal ning see pakub tööd 380 inimesele. Kutsealane koolitus toimub erinevates valdkondades - äri, administratsioon, elektroonika, mehaanika ja ehitus - kokku enam kui 30 erialal. Kursustele jagub umbes 600 õppijat. Muuseas on neil päris oma mehaanika töökoda, mis asub keskusest eemal ning õppijad remondivad vanu sõiduvahendeid. BBW Neckargemünd on ekspert spetsiaalselt erivajadustega klientidele mõeldud info ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) kursuste alal ning kasutab mitmekülgset IKT tehnikat. Hetkel omandavad e-õppe meetodil kontoritöö eriala väga raske füüsilise puudega õppijad, kes hakkavad tulevikus töötama kaugtöö vormis.

Viis päeva kestva lähetuse sisu oli ülimalt tihe ja väga põnev. Soov oli tutvuda lähemalt füsioterapeutide töökorraldusega, hindamismetoodikatega, klientuuriga, Saksamaal toimiva abivahendite süsteemiga, õppijate värbamise protsessiga. Selleks, et saada kõigist neist asjadest üldpilt, oli vaja täit tähelepanu ja muidugi märkmikku. Füsioterapeudile on selles keskuses töötamine muidugi justkui paradiis, vahendite ja võimaluste puuduse üle seal kurta ei saa. Õppijatel on võimalus käia lähedal asuvas farmis hipoteraapias ning keskuse siseselt osaleda programmides, rühmatundides. Lisaks füsioterapeutide korraldatud tegevustele pakub vaba aja sisustamist eraldi pisike meeskond nimega KUBIS.

Mõeldes lähetusele ja sealt saadu üle pean tõdema, et käik oli äärmiselt kasulik. Sain uusi häid kontakte, mis kestavad pikemalt kui nädala ning see ongi suurim väärtus. Lisaks väärtuslikele kontaktidele sain häid ideid, mida saan rakendada oma igapäevatöös. Sealne keskus on samuti avatud ja pidevas arengus suuresti tänu välislähetustele, kust kogutakse uusi ideid ning rakendatakse neist sobivaimad.

Kõigil, kes soovivad uusi kontakte luua ning erialaseid kogemusi vahetada, soovitan soojalt just selleks eesmärgiks loodud VETPRO projekti. Lennukaid ideid projekti kirjutamiseks!