Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Prindi lehekülg

2023/24. õa praktikaperioodi kokkuvõte

02.07.2024

Töölistamine

Õppijate ettevalmistamine praktikaperioodiks ning tulevaseks tööeluks algab karjäärikujundamise tundidest, mida viivad läbi meie keskuse tööhõivespetsialistid. Iganädalaselt toimuvate tundide raames selgitatakse välja õppija tugevused, arendamist vajavad küljed, oskused ja huvid. Õpitakse tundma tööalaseid mõisteid, seadusandlust, vaadatakse üle kandideerimiseks vajalik dokumentatsioon ning muuhulgas harjutatakse ka tööintervjuuks. Vastavalt õppijate tasemele ning õpitavale kursusele, koostatakse tööhõivespetsialisti abiga elulookirjeldus ja motivatsioonikiri.

Enne kui õppija suundub praktikale, on talle ette nähtud kaks kuni kolm ettevõttekülastust, mis annavad ülevaate erinevatest töökeskkondadest ning tööturul toimuvast. Külastused on olulised, kuna sageli puudub õppijal varasem kokkupuude tööturuga ning ülevaade sellest, millised on tööandjate ootused ja töötingimused. Õppijale antakse juba varakult vastutust enda praktika- ja töökoha leidmisel. Koostööd tehakse vastavalt õppijale ka lähedastega, eriti kui praktikakohta otsitakse mõnda väiksemasse Eesti piirkonda.

Mitmete aastate jooksul on üldine majanduslik olukord olnud pidevas muutumises ning mõjutanud tööturu olukorda. Juuni keskpaiga seisuga on töötuse määr Eestis 7% (48 320 inimest), nende seas on 20,2% inimesi, kellel on ka tervisest tulenevad takistused. 2024. aasta II kvartalis koondatud 371 töötajat. Eelnev mõjutab ka meie keskuse õppijatele praktikakohtade leidmist.

Kui 2022/2023. õppeaastal enamike erialade puhul, v.a puiduvaldkonnas, raskusi praktikakohtade leidmisel ei täheldatud, siis sel õppeaastal märkasid tööhõivespetsialistid seda kaubanduse abitöötaja, pagar-kondiitri abi, abikoka ning puidutöö erialadel. Valdkondades, kus on tekkinud raskused, peame nii meie kui ettevõtted olema loovad – mõtlema läbi, milliste uute ettevõtete poole pöörduda ja ehk on ettevõtteid, kellega varasemalt koostööd tehtud ning kellega suhteid taaselustada saame. Siinkohal on abiks ka õppijate pereliikmed, kelle isiklikke tutvusi samuti võimalusel ära kasutame.

Tunneme rõõmu, et ka keerulisemaks muutunud majanduslikus olukorras on ettevõtted võimaluse olemasolul jätkanud praktika- ja töökohtade pakkumist. Tänu sellele said kõik õppijad sel õppeaastal Astangu Keskuses omandatut töökeskkonnas praktiseerida.


Järgnevalt on välja toodud erinevate valdkondade kokkuvõtted selle õppeaasta praktikakogemustest.

Kutsevaliku õpe

/Tööhõivespetsialist Kerli Tamme/

Lõppenud õppeaastal suundusid esimest korda praktikale kõik kolm kutsevaliku õppe rühma, mis oli väljakutse nii õppijatele kui ka tööhõivespetsialistile. Kutsevaliku õppe õppijad on üldjuhul 16-19-aastased noored ning õppekavas sisalduv praktika on enamiku jaoks esimene iseseisva töökogemuse saamise koht. Praktika maht on 75 töötundi 4 nädala jooksul. Eesmärkideks on saada reaalne töökogemus ja arendada praktilisi tööoskusi, saada ülevaade oma oskustest ja võimetest, arendada meeskonnatöö- ja suhtlemisoskusi ning samuti saada olulisi kandideerimisoskusi tuleviku tarbeks.

Kokku suundus praktikale 17 õppijat. Kõik olid koostanud korralikud kandideerimisdokumendid ning saatsid praktikasoovi e-maili teel vähemalt ühte enda poolt valitud kodukoha ettevõttesse. Sellisel viisil kandideerides tuleb aga tööandjate poolt vähe vastuseid ja needki on tihti eitavad. Selleks, et noor leiaks endale sobiliku ja toetava keskkonnaga praktikakoha, on vajalik tööandjat julgustada, aidata tal aru saada meie õppija võimekusest ja toevajadusest. Samuti pakkuda tööandjale kindlustunnet, et ta ei jää praktikandiga üksi, vaid tugi on tagatud.

Õppijad sooritasid oma praktika 14 erinevas ettevõttes, millest üks on olnud meie varasem koostööpartner – Selver AS. Uuteks praktikabaasideks olid sel aastal EEKBL - Valduste Osaühing (Balti Jaama ja Rakvere Sõbralt Sõbrale kauplused), Rahvusarhiiv, Kenex Kapital OÜ, Leonhard Weiss OÜ, Harju TÜ (Kose Konsum), Rimi Eesti Food AS (Rapla Mini Rimi kauplus), SA Heategevusfond „Minu Unistuste Päev“, MTÜ Uuskasutuskeskus (Arsenali Keskuse pood), EcoBox OÜ, Kass Sassu MTÜ, Kohtla-Nõmme Kool, De Visu OÜ ja Muraste Kool. Osad õppijad leidsid praktikakohad läbi enda perekonna tutvuste ning oleme neile toetavatele lähedastele väga tänulikud.

Tööandjad tõid välja, et õppijad olid väga töökad ja neist oli ettevõttes väga palju abi. Samuti lisati, et algus ei olnud lihtne, kohanemine ja tööülesannete õppimine võtab aega ning vajab juhendamist. Õppijad said olulisi kogemusi töötamisel reaalses ettevõttes, õppisid uusi oskusi, suhtlesid kolleegide ja klientidega, õppisid paremini tundma iseennast ja said teada, milline töökeskkond on neile sobilikum ning eelkõige said nad juurde palju julgust, enesekindlust ja iseseisvust.

IT-nooremspetsialisti eriala

/Tööhõivespetsialist Heleri Tumm-Must/

IT-süsteemide nooremspetsialisti eriala praktika oli taaskord arendav teekond spetsialistidele ning õppijatele. Väga paljud kogevad esimest korda tööturgu, eduelamust. Tihti tuleb enne eduelamust läbi elada ka palju äraütlemisi. See on mitmete õppijate jaoks esimene kord kogeda tööturu ebameeldivaid aspekte ning see on kogemus, mida tundides osaledes kuidagi ei saa.

Kuigi õppijatele räägitakse karjääritundides palju protsessist, mis eelneb enne tööle saamist, on enda nahal läbikogetu ikka kõige väärtuslikum kogemus. Sel aastal on selgelt näha, kuidas suurte elukogemustega kaasneb ka palju vaimset pinget ja stressi.

Õppijad kandideerivad mitmetesse kohtadesse. On avalikke praktikakonkursse kui ka otse ettevõttega kontakti võtmist. Tihti ei saada vastuseid või on vastus kindel ei. Tööellu suundumise tee alguses on õppijatel tihti seda raske mitte võtta isiklikult. Lisaks tuleb üllatusena see, kui paljudesse kohtadesse end pakkuma peab – protsessi alguses on õppijad enamasti veendunud, et 2-5 kohta kandideerimine on enam, kui piisav. Seega võib öelda, et praktika pole ainult tööalane kogemus, vaid ka vaimset väljakutset pakkuv protsess. Õppijate vaimset tervist tuleb toetada ning mõtestada protsess lahti, et sellest teekonnast võtta kaasa hea elukogemus, mitte kurb mälestus.

Nagu ikka, on ka sel aastal häid  koostööpartnereid, kes on taaskord valmis noortele pakkuma võimalust praktikakogemuse saamiseks. ITMees Eesti OÜ, Nõmme Sotsiaalmaja ja IT TV Remont pakkusid ka sel õppeaastal meie õppijatele praktika sooritamise võimalust.

On lisandunud mitmeid uusi praktikabaase, mis on leitud tänu usinale kandideerimisele ja samuti läbi lähivõrgustiku toe. Kõikides baasides kogesid õppijad suurt erialaste oskuste ja isikliku arengu hüpet. Selle õppeaasta uued ettevõtted olid - Riigi Infosüsteemide Amet, Priienergia OÜ, BT Analytics OÜ, Mirlem AS, AVH Grupp.

Kaubanduse abitöötaja eriala

/Tööhõivespetsialist Kristi Juur/

Sel aastal lõpetas kaubanduse abitöötaja erialal kaks õpperühma, kus üks rühm õppis kaks aastat ning teine rühm üks aasta. Esimene kaheaastane õpperühm oli Astangu Keskuses piloodiks, kus saadi aru, et kaubanduses vajalikud teadmised on võimalik edaspidi omandada ka ühe aastaga.

Kokku lõpetas sel kevadel kaubanduse abitöötaja eriala 16 õppijat. Mõlemad rühmad sooritasid õppeaasta lõpus praktika. Kaheaastane rühm 7 nädalat kestva ning üheaastane rühm 4 nädalat kestva praktika. Praktikad sooritati erinevates kaubanduskettides. Enamus õppijad tegid oma praktika toidukauplustes, kuid oli ka õppijaid, kes praktiseerisid ehituskaupluses, laos või taaskasutuskauplustes. Kaks õppijat vajasid suuremat tuge, mistõttu sooritasid nad oma praktikad erihoolekandeteenuseid osutavates asutusetes.

Praktikat Astangu õppijatele pakkusid Rapla Tarbijate Ühistus Prisma Peremarket AS, Coop Harju Tarbijate Ühistu, Rimi Eesti Food AS-s, Selver AS-s, Maxima Eesti OÜ-s, Keila Ehituspood,  Tallink Express kauplus-ladu, MTÜ Uuskasutuskeskus, SA Eesti Punase Risti Taaskasutuskeskus, MTÜ Iseseisev Elu ja SA Hea Hoog.

Praktikakohtade leidmine osutus sel aastal keerulisemaks kui möödunud aastal. Paljud kauplused tõid välja, et kaupluse personal on viidud miinimumini, mistõttu ei ole kauplustel ressurssi, et võtta praktikante juhendada. Tagasiside praktikale oli nii tööandjatel kui õppijatel positiivne. Õppijad tõid välja, et praktika andis neile juurde uusi teadmisi ja kogemusi, aga ka iseseisvumist ja päris töömaailma tundmist. Tööandjad tõid välja, et meie õppijad olid töökad ja kohusetundlikud, kuid paljud vajasid siiski juhendamist ja suunamist. Mitmed õppijad said ka otse tööpakkumisi. Paljud kauplused tõid jällegi välja, et vabu ametikohti ei ole – need on niigi miinimumini viidud.

Meie õppijatele sobib ühe kindla ametiga töö, kuid kauplused on koondanud ühte ametisse mitmed ülesanded. Nii peabki üks töötaja tegema nii kassapidaja, kaubapaigutaja kui ka teenindaja tööd. Paljud kaubanduse abitöötaja eriala lõpetanud soovivad jätkata kooliteed ning asuvad sügisel taas õppima.

Pagar-kondiitri abi ning abikoka eriala

/Tööhõivespetsialist Merle Peekman/

Praktikakohti otsiti kokku 19 õpilasele, praktikaid toimus õppeaasta vältel kaks. Lõppenud õppeaastal leiti mitmeid uusi praktikabaase, kellega saavutati meeldiv koostöö. Praktikandid olid tublid ja kohusetundlikud ning erilisi probleeme praktikal viibides ette ei tulnud. Uute  praktikabaasidena erinevates Eesti paikades võib välja tuua Fortuna Travel OÜ (Hilton Tallin Park), Keila Tarbijate Ühistu Rõõmu köök ja küpsetuskoda, FG Food OÜ Fotografiska Tallinn, Südamekodud AS, AM Pubid OÜ Scottish house, HMP Hotellid OÜ Hotell Palace,  Eke köök OÜ ja OÜ Üllatus.

Praktikakohtade leidmine sellel õppeaastal oli tunduvalt keerulisem kui varasemalt. Asutused ei soovinud erinevatel põhjustel õppijaid praktikale võtta. Mitmel korral toodi välja, et nende töötajate arvu oli tulenevalt majanduslikust olukorrast vähendatud ja töötaja koormus suurenenud ning praktikandi juhendamiseks enam aega ei ole sest oma töö tuleb ära teha. Lisaks sai takistuseks keel, mitmes kohas toimus töö vaid vene keeles, kuna töötajad olid muukeelsed, kellel inglise keele oskust ei olnud.

Puiduettevõtte abitöölise ja puidutöötleja eriala

/Tööhõivespetsialist Birgit Ulrich/

Praktika sooritas kokku 16 õppijat. Puidutöötleja eriala õppijatel on praktika õppeaasta jooksul kaks korda. Esimene praktika kestis 5 ja teine 7 nädalat. Praktikakohad olid õppijatel kodukohtades – nt Softcom OÜ Jõgeval, VN Grupp OÜ Rakveres, Argo Koppel FIE Kuressaares, Kinksel Puit OÜ ja Neiseri Group AS Harjumaal jpt. Õppijad olid tublid ja kohusetundlikud ning loodetavasti õnnestub mõnel lõpetajal ka praktikakohta tööle saada.

Puiduettevõtte abitöölise praktika kestis 7 nädalat. Praktikad toimusid õppijate kodukohas. Õppeaasta jooksul selgus, et kõikidele õppijatele siiski ei sobi valitud eriala. Nii sooritasid kaks õppijat oma praktika hoopis poes. Praktikakohtadeks olid nt Plaat Detail Tallinnas, Ars Al Mare Saaremaal, Aldar Eesti OÜ Roelas jpt.

Kuigi õpilased olid kohusetundlikud ja motiveeritud praktikat sooritama, olid siiski ka mõned murekohad. Kuna puiduvaldkonnas on jätkuvalt tööd vähe, siis paljud koostööpartnerid ei olnud sellel hooajal valmis praktikale võtma ja ka uute kohtade leidmine oli väljakutseterohke. Lisaks tööpuudusele oli ka oma töötajate arvu vähendatud ning seetõttu oli juhendaja leidmine praktikakohas samuti keeruline.

Õnneks said kõik õppijad siiski praktika sooritatud ja loodetavasti tulevad lõpuks ka selles sektoris uuesti paremad ajad.


Käesoleval aastal oma õpitee lõpetanud noorte järgmine tähtis samm on leida endale tööturul sobiv töökoht. Selle saavutamiseks pakuvad soovi ja vajaduse korral endiselt tuge meie keskuse tööhõivespetsialistid. Oleme tänulikud headele koostööpartneritele, motiveeritud õppijatele ja kaasamõtlevatele pereliikmetele, õpperühmade meeskondadele ning jätkame tööd selle nimel, et iga meie keskuse lõpetaja rakenduks võimetekohasel tööl.

Loome koos paremat elu.