Kutsevaliku õpe
Kutsevalikuõpe on 2. taseme kutseõpe, mis kestab kuni 1 aasta, sõltuvalt õppija vajadustest. Õppe eesmärk on aidata noortel tutvuda erinevate erialadega, osaleda tööharjutustes ja praktikatel ning valmistuda kutseõppeks, ametiõppeks või tööeluks. Õppima asumiseks ei ole haridusnõuet.
Kutsevaliku õppesse ootame õppima noori, kes:
- on lõpetanud põhikooli ja ei ole kindlad oma karjäärivalikutes;
- on omandanud põhihariduse lihtsustatud õppekava alusel;
- on omandanud põhihariduse riikliku õppekava alusel (sh väikeklassis või 1:1 õppes), kuid vajavad sotsiaalsete oskuste arendamisel täiendavat tuge;
- ei ole lõpetanud põhikooli, kuid on 17- 25-aastased;
- on katkestanud õppe kutsekoolis või gümnaasiumis;
- on valmis pärast õppe läbimist jätkama õpinguid kutseõppes, tööõppekursusel või asuma tööle.
NB! Õpe ei sobi õppijatele, kes ohustavad enda ja teiste turvalisust, ei järgi üldtunnustatud käitumistavasid ega suuda keskenduda ülesannete täitmisele. Õppija tervislik seisund peab võimaldama proovida erinevaid erialasid.
Õppeaeg: 1 aasta
Kohti õpperühmas: 6-8
Põhiõpingute moodulid:
- suhtlemise alused;
- õpioskused;
- kehakultuur;
- õpitee ja töö muutuvas keskkonnas.
Valikõpingute moodulid:
Valikõpingute moodulid võivad rühmades erineda vastavalt rakenduskavale ja õppijate vajadustele. Kõik allpool loetletud teemad ei pruugi olla igas rühmas. Täpsem ülevaade õppekavade ja rakenduskavade erisustest on toodud allpool õpingute info all.
Erialamoodulid:
- abikoka töö;
- pagaritöö alused;
- puidutöö alused;
- kaubapaigutaja töö alused;
- majaväline moodul;
- tööharjutus.
Üldpädevuste moodulid
- igapäevaeluoskuste treening (toiduvalmistamine, koristustööd, rõivahooldus);
- arvutiõpetus;
- sotsiaalsed oskused;
- kunstiõpetus;
- käelised tegevused (keraamika, kangastelgedel kudumine);
- matemaatika.
Praktika
Kõik kutsevalikuõppe rühmad läbivad praktika, mille sisu ja ülesanded kujunevad õppija soovide, vajaduste ja valitud õppesuuna järgi.
Õpingute info
Kutsevaliku õpe toimub koostöös Haapsalu Kutsehariduskeskuse ja Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooliga. Õppijad kantakse Haapsalu Kutsehariduskeskuse või Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli õppijate nimekirja. Lõputunnistuse väljastab Haapsalu Kutsehariduskeskus või Tallinna Lasnamäe Mehaanikakool. Õppetöö toimub Tallinnas, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses.
Õppijatel on võimalik taotleda kõiki soodustusi ja toetusi (nt sõidukulude hüvitist ja õppestipendiume), mis on mõeldud kutseõppeasutuse päevases õppevormis täiskoormusega õppivatele õppijatele. Need toetused ei laiene teiste kohanemiskursuste õppijatele.
- Vastuvõtu lävend
-
Kutsevaliku õppesse ja kohanemiskursustele sisseastumisel viiakse õppijakandidaadiga läbi vestlus ja täiendav hindamine.
Hindamise eesmärk on selgitada välja õppijakandidaadi sobivus õppetöös osalemiseks.