Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Gert Mälgand

Sel kevadel täitub Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse vilistlasel Gert Mälgandil kolm aastat Swedbanki peahoone infolaua sekretärina. Tööle saamine tundub tema jaoks siiani uskumatuna. Lausa ulme, kui kasutada Gerdi enda sõnu ja seda mitmekordses tähenduses. Selle eest on ta tänulik Astangu tööhõivespetsialistidele Mari Kalbinile ja Kristi Kobinile, kes pakkusid talle praktikakohta Swedbankis.

„Mari arvas, et see töö sobiks mulle ja alati saab ju õppida. Alguses ma ikka kaalusin seda, aga nemad ütlesid, et see on ainulaadne võimalus,” meenutab Gert aega, mil tehti talle ettepanek praktikale minna. See aga tähendas, et peab jätma õppimise bürootöö erialal katki. „Mari Kalbin ja Kristi Kobin ütlesid kohe - kuule Gert, sellist pakkumist ei pruugi rohkem tulla. Mine proovi,” on Gert mõlemale tööhõivespetsialistile tagantjärgi väga tänulik. Tänulikkust suurendab ka teadmine, et tegelikult pidi praktikakoha saama hoopis keegi teine, aga mingil põhjusel valiti ikkagi teda. „Ma olen väga-väga tänulik,” rõhutab Gert oma rahulolu tööga.

Pärast põhikooli lõpetamist läks Gert edasi õppima  täiskasvanute gümnaasiumi alguses tavaõppes, aga see väsitas teda liiga palju ja vahetas välja väiksema õppekoormuse vastu. Õppetöö toimus 2 nädalas ja 8 tundi päevas, ülejäänud nädal oli vaba. See aga tähendas, et ühes päevas võis vahel olla lausa 4-5 kontrolltööd. „See muutis mind sõna otseses mõttes ja tundsin ennast elava laibana,” meenub talle hetk, mil sai aru, et nii enam edasi ei saa. Gert saab väga hästi läbi oma täditütretütrega, kes leidis üles Astangu ja soovitas Gerdil proovida. Sisseastumisvestlus läks hästi ja enne kindlale erialale õppima minemist tuli läbida kohanemiskursus.

Astangule tulemine tähendas Gerdi jaoks suurt elumuutust, sest pidi Viljandist vanemate juurest õpilaskodusse elama tulema. Polnud ta ju varem pikemalt kodust ära olnud ja seda veel õpilaskodus, kus tuba pidi alati korras olema. „Ühikasse tulek oli minu jaoks päris suur samm - emagi kartis mind kodust ära lasta, et kuidas ma hakkama saan,” meenutab Gert. Siiski tuli ta elumuutusega ilusti toime ja nüüd elab päris oma korteris.  Ka õppimine ise muutis Gerti väga palju ja naerab, et nüüd on ta palju julgem ja ka jutukam. Jutukas on Gert tõesti, kuid mitte pealetükkivalt, vaid sõbralikult heatahtlik ja see on ühele infolaua sekretärile vajalik omadus. 

Esimesel aastal oli Gert Astangul kohanemiskursusel, kus kõige kasulikum oli tema jaoks sotsiaalsete oskuste õppimist. Aasta pärast sai edasi bürootöö eriala, kuid väsimus hakkas taas kimbutama. Väsitav oli ka tema esimene praktika andmesisestajana Sotsiaalkindlustusametis, kus päeva pikkus oli 6 tundi. Oma väsimuse probleemist on Gert väga teadlik ja võitleb sellega aeg-ajalt siiamaani. Ka panka praktikale minnes oli tema kõige suurem murekoht, kuidas ta vastu peab. „Algul olin väga väsinud, sest päeva pikkus oli 8 ja pool tundi. Vahel olen pärast tööd väsinud, kuid olen sellega nüüdseks juba ära harjunud,” on Gert õppinud oma väsimusega toime tulema. Lõpuks jõuab järeldusele, et pärast pikka tööpäeva on kõik aeg-ajalt väsinud ja õhtul kodus jalad seina peale viskamine on väga hea meetod taastumiseks. Nüüdseks on tööd ka juurde tulnud, kuid see teda ei heiduta, vaid muudab töö just põnevamaks ja mõttes on ka sügisel ennast täiendama minna.

Esimene asi, mis Gerdile Astanguga meelde tuleb, on töötajate hoolivus ja rõõmsameelsus. Kogu Astangul õppimise aega kirjeldades jätkub Gerdil vaid kiidusõnu. „Ma ei tea ühtegi teist kooli, kes otsib õpilastele ise tööd. Tegelikult sellist ametit või töökohti ei ole ju mujal. Või on? Tööhõivespetsialiste vist ei ole. Juba see, et on loodud töökohad, kes otsivad tööd,” arutleb Gert ning lisab, et Astangu keskkond on hästi sõbralik ja töötajate õhkkonda igatseb taga.

Kontaktihoidmine Astanguga on Gerdi jaoks väga oluline: „see koht on minu jaoks nii palju teinud ja hoian alati silma peal Astangu tegemistel”. Seetõttu kirjutab ta aeg-ajalt tööhõivespetsialistidele, kes aitasid tal oma unistuste töö leida. Kõigile, kes soovivad Astangule õppima tulla, soovitab Gert süda külmaks teha ja lihtsalt tulla proovima : ”kindlasti tasub tulla, kui endal vähegi tahet ja pingetaluvust. Sellist personaalset lähenemist kui, sa kuskil täiskasvanute gümnaasiumis või kutsekoolis ei saa kui Astangul”.

Gert räägib administraatori laua taga telefoniga. Taustal Swedbanki logo.