Esileht > Meie keskusest > Uudised > Artikkel

HEVI tõi kohale pea 300 huvilist üle Eesti

14. märts 2019  /  Astangu uudised

Neljapäeval, 14. märtsil toimunud HEVI tõi Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusesse kokku pea 300 haridusliku erivajadusega (HEV) noort, nende lähedast ja nendega tegelevat spetsialisti. Nende kõigi ühine soov oli teada saada, milliseid erialasid ühel HEV noorel on võimalik õppima minna ja millist tuge ta seejuures vajab.

Juba enne ametlikku avamist oli kogu Astangu keskuse fuajee ja messisaal rahvast paksult täis. Kohale tuli rahvast erinevates Eesti piirkondadest - nii Ida-Virumaalt Kohtla-Järvelt, Pärnust, Tartumaalt, Valgast jne. See näitab, kui oluline on teada, millised võimalused HEV õppijal on kutseõppes ning kuidas saavad lähedased ja spetsialistid noort toetada iseseisvamaks muutumisel ja järgmiste sammude astumisel sellel teel. Sellest said huvilised omavahel rääkida ja arutada spetsiaalsetes töötubades, mida viisid kumbki eraldi läbi Töötukassa karjäärinõustaja Kaia Petser ja Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht. Samas ajal said noored osaleda erinevates hobitubades, mis täitusid kõik väga kiiresti. Tantsutoas harjutati flashdance’i, kunstituba oli lihtsalt hea ja rahulik koht suurest messimelust lõõgastumiseks, pagaritoas said pagariabiks õppida soovijad veenduda eriala valiku õigsuses ning pannkooke aitas küpsetada astangu direktor koos puhastus- ja koduteeninduse eriala õppijatega.

Kutseõppe võimalusi tutvustasid 12 kutsekooli ja asutust üle Eesti. Kõige enam olid esindatud põhiharidusnõudeta erialad - abikokk, köögiabiline, puhastusteeninduse abiline, pagar-kondiiter, puidutöötleja jne. Ida-Virumaa saab õppida ka lukksepp-monteerijaks, sõidukite pindade hooldajaks ja rehvitehnikuks ning Vana-Vigalas lisaks sõidukite pindade hooldajale ka automaalriks ja abikelneriks, Räpina Aianduskoolis aga aednikuks. Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses saab õppida ka IT- klienditoe ja IT baaskursuse erialadel ning kohanemiskursus on hea üleminek neile, kes vajavad suuremat toetust iseseisvumisel ja ei tea veel, millist eriala valida. See näitab, et HEV õppijal on võimalik valida erinevate erialade osas, kuid palju sõltub eriala õpetava kooli asukohast ja pakutavatest võimalustest.  

Kõikide infot jagavate koolide tagasiside kohapeal oli HEVI kohta väga positiivne ja väga kiideti noortele mõeldud erinevate tegevusi. Paljud külastajad tänasid lahkudes ja leidsid, et said väga palju kasulikku ja vajalikku infot. Valga Jaanikese koolist tulid kohale õpetajad koos õpilaste ja lapsevanematega, kes veetsid HEVI messil kogu päeva ja võtsid osa enamustest töö- ja hobitubades. Nad jäid kogu päevaga rahule, kiitsid Astangu lähenemist nii kohanemiskursuste kui tegevust töölistamise osas ning leidsid, et see pikk sõit teisest Eesti otsast tasus igati ära. Nende õpilased lahkusid ürituselt kaasas karbike pagaritöötoas Astangu pagariõpetaja Tea Vallikivi juhendamisel valmistatud saiakestega.

HEVI ehk haridusliku erivajadusega õppijate infomess toimus teist aastat ning seda korraldas Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus koos SA INNOVE ning Haridus-ja Teadusministeeriumi kutsehariduse osakonnaga.

Kõik õigused kaitstud, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus
 2019