Esileht > Meie keskusest > Uudised > Artikkel

Astangu õppijad lõid kaasa manifesti koostamisel

14. jaanuar 2019  /  Astangu uudised

Euroopa Rehabilitatsiooni Platvorm (EPR) avaldas manifesti, mis sisaldab ettepanekuid erivajadusega noorte suuremaks kaasamiseks ühiskonda ja nende elukeskkonna paremaks muutmiseks. Manifesti loomisel osalesid ka Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse tarkvaraarenduse õppija Joel Pahkla ja bürootöö õppija Kristina Garus, kellega oli kaasas IT õppesuuna juht Kristjan Traks.

Manifest koostati 2018. aasta septembris Hollandis Utrechti linnas toimunud Erasmus+ noorteprojekti kohtumisel „The Future You(th) Want", kus osalesid 18-30-aastased erivajadusega noored 8 erinevast Euroopa riigist. Manifesti ja projektikohtumise raportit saab lugeda SIIT

Kohtumise eel anti iga riigi noortele ülesanne ette valmistada materjal kindla teema kohta. Astangu õppijad Joel ja Kristina keskendusid erivajadusega inimeste ligipääsetavusele. Kohtumisel arutasid kõik noored väikestes rühmades läbi, kuidas nende riigis on erivajadusega inimene olla ja kuidas kõik toimib. Selle tulemusena pandi kirja erinevad mõtted ja ideed, mis esitati kohtumise lõpul ja mis pandi ka hääletusele. Astangu õppija Joel tegi lõppsõna sotsiaalsest kaasatusest ning tõi välja, et kaasamine peab algama juba lasteaiast. Kõikide rühmade poolt koostatud ettepanekud läksid hääletusele ning lõpptulemus avaldati EPRi kodulehel.

Koos noortega osalesid ümarlaual Euroopa Liidu nõuandvate organite esindajad Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteest (EESC), et tekitada diskussioon erivajadusega noorte ja poliitikakujundajate vahel. Seeläbi jõudsid noorte vajadused, soovid ja ettepanekud juba kohapeal poliitikakujundajateni. Samuti peavad iga riigi esindajad edastama manifesti oma riigi poliitikakujundajatele, et erivajadusega noorte enda koostatud sõnum saaks osaks iga riigi poliitikast.

Hollandis toimunud konverentsi pilte, kus on ka mõned pildid projektikohtumisest, näeb SIIT

Projektikohtumine oli osa Euroopa Rehabilitatsiooni Platvormi (EPR) 20.-21. septembril 2018 toimunud 25. juubelikonverentsist, kus Astangu keskus esindas Eestist.

 

 

Kõik õigused kaitstud, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus
 2019