Esileht > Meie keskusest > Uudised > Artikkel

Astangul sai läbi spordiprojekt Sport+4All

12. juuli 2017  /  Aktuaalne 2/2017

2015-2017 osales Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus erivajadustega inimeste sportimisvõimalusi arendavas rahvusvahelises projektis. Projekti eesmärk oli ellu viia kaasavaid sporditegevusi erivajadustega inimestele, toetada nende füüsilist aktiivsust ja kujundada tervisliku eluviisi harjumust. Kaasav tähendab, et sportlikud tegevused on võimalikult palju integreeritud tavakeskkonda (spordiklubi, staadion, park) ning tegevused kujunevad osalejate soovide ja vajaduste järgi.

Astangu Rammus osalejad 2015. aasta sügisel

Treenerid ratastoolikorvpalli treeningul

Projektis osalesid organisatsioonid 7 riigist: Itaalia, Saksamaa, Leedu, Põhja-Iirimaa, Portugal, Hispaania ja Eesti. Igas riigis toimusid erinevad tegevused ning projektikohtumiste käigus toimus üksteiselt õppimine ja üheskoos tegevuste arendamine koolitajate eestvedamisel. Erinevate riikide parimate praktikate põhjal valmis ka käsiraamat, mis on varsti eestikeelsena Astangu kodulehel saadaval.

Astangu Ramm

Astangu keskuses sai sügisel 2015 Sport+4All projekti raames alguse füüsilise aktiivsuse ja tervisliku toitumise teemaline vaba aja tegevus "Astangu Ramm". Tegevuse nime ja logo valisid osalejad ise.

Astangu Ramm toimus 1-2 korda nädalas ning selle raames harrastasid meie õppijad üheskoos füsioterapeutidega erinevaid spordialasid (nt kepikõnd, jooksmine, aeroobika, vesiaeroobika, talvised spordialad jne). Eesmärgiks oli, et sportlikke tegevusi harrastataks võimalikult palju Astangu keskusest väljaspool, tavakeskkonnas. Õpiti kasutama ka treeningpäevikut, et oma sportlikke harjumusi jälgida.

Lisaks sportlikele tegevustele toimusid ka tervisliku toitumise praktilised tunnid, mille käigus õppijad said teadmisi erinevatest toiduainetest, õppisid tegema toitumises tervislikumaid valikuid (sh leidma tervislikke retsepte, lugema toiduainete siltidelt vajalikku infot jms). 2015-2016 aastal osales Astangu Rammu tegevustes 8 õppijat. Sügisest 2016 käivitus Astangu Rammu teine aasta, osalejateks nii vanad olijaid kui uued, kokku 13 õppijat.

Kogemuspäev spordiklubide treeneritele

Astangu lõpetas mais 2017 projekti kogemuste jagamise päevaga spordiklubide rühma- ja personaaltreeneritele. Päeva läbiv teema on sport kõigile ehk soov, et treenerid oleks teadlikud erinevatest erivajadustest ja spordiklubid muutuksid seeläbi ligipääsetavamaks ka erivajadustega inimestele. Kogemuspäeval käsitletakse nii füüsilise kui vaimse tervise temaatikat.

Treenerid said kogemuse ja praktilisi nippe, kuidas juhendada personaaltreeningul näiteks kuulmis- või nägemislangusega või ratastooli kasutavat inimest. Oma treeningkogemusi spordiklubides jagavad erinevad erivajadustega inimesed. Treenerid said osaleda ratastoolikorvpalli treeningul, mis ei ole mõeldud vaid ratastoolikasutajatele vaid sobib hästi näiteks ka alakeha piirkonnas paiknevast vigastusest taastujale. Selline kogemuspäev oli antud formaadis esimene ning osalejateks treenerid spordiklubidest MyFitness ja OMAklubi.

 Kogemuspäeval osalenud treeneri Sandra Raju sõnul peaks taolisi päevi veel korraldama: „Just otsene praktiline suhtlus erivajadustega inimestega oli see, mis minu jaoks päeva eriti toredaks tegi. Jäi kõlama mõte, et mingis mahus oleme me kõik erivajadustega.“

Projekti projekti põhjal valmis erinevate riikide parimaid praktikaid kokku võttev käsiraamat: http://www.astangu.ee/fileadmin/media/Astangu/sportplus4all_K%C3%84SIRAAMAT.pdf

Kõik õigused kaitstud, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus
 2018